Život je pes páč pes je největší přítel člověka

Kočkovité šelmy

14. listopadu 2008 v 11:37 |  Referáty

kočkovité šelmy obecně

15.7.2007 17:34 | sabinka | Kočičky
Kmen: Chordata
Třída: Mammalia
Řád: Carnivora
Čeleď: Felidae
Druhy: 38
Kočkovité šelmy představují modelové lovce - mají mrštné, svalnaté tělo, bystré smysli, vysoce vyvinuté zuby a drápy, maskovací zbarvení a rychlé reflexy. Tyto šelmy (gepardi, malé kočky a velké kočky) jsou vskutku nejvíce specializovaná skupina ze všech masožravců. Jsou také neobvyklí tím, že všechny druhy vypadají pozoruhodně podobně - například je udivující, jak malé jsou rozdíly mezi tygry a kočkou domácí. Klasifikace menších druhů kočekje proto problematická; mohou být řazeny společně do rodu Felis nebo děleny do několika rodů. Vyskytují se v celé Eurasii, Africe a na celém americkém kontinentu (kočka domácí žije na celém světě), od alpinských výšek po pouště. Mnohé druhy žijí v lesích. Všechny kromě největších druhů koček jsou vynikající šplhavci a některé výborní plavci. Většina kočkovitých žije samotářsky.
ANATOMIE
Kočkovití mají obkrouhlý obličej a poměrně krátký čenich (ale široce rozvíratelná ústa). Masivní dolní čelist umožňuje zasadit mocné kousnutí a dlouhé špičáky probodnou a uchopí kořisti. Dobře vyvinuté velké trháky (poslední horní třenáky a první dolní stoličky) porcují kosti a přeřezávají šlachy.
Kočkovité šelmy mají měkkou srst, která je často pruhovaná nebo skvrnitá; jejich ocas je osrstěný, velmi ohebný a obvykle dlouhý.
Na předních nohou mají po pěti prstech, na zadních po čtyřech, na každém prstu je zahnutý, většinou úplně do pochvy zatažitelný dráp pro uchopení kořisti. Drápy jsou normálně zatažené do pochev, proto zůstávají ostré. Když je potřeba (např. pro šplhání), vysunou se nebo vyrazí ven mechanismem fungujícím podobně jako kapesní nůž. Holé polštářky na chodidlech jsou obrostlé chlupy, což je významná adaptace pro bezhlučné plížení.
SMYSLY
Všechny kočkovité šelmy mají ostré smysly. Velké, dopředu mířící oči jim umožňují přesné odhadovat vzdálenosti. Zorničky očí se mohou stahovat v ostrém světle do uzoučké štěrbiny nebo do otvoru velikosti vpichu špendlíkem a mohou se také široce rozevřít pro vidění v noci, které je u těchto šelem vynikající.
Uši jsou velké, pohyblivé, trychtýřovitého tvaru a otáčejí se ke zvukům vydávaným kořistí.
Dlouhé, tuhé, velice citlivé hmatové vousy slouží při orientaci a lovu v noci.
Čich je rovněž dobře vyvinutý. Vůně i pachy sexuálního významu jsou analyzovány Jacobsonovým čichovým a chuťovým orgánem na horním patře úst. Sekrety z pachových žláz na tvářích, na čele , pod ocasem a mezi drápy podávají různé informace o věku a pohlaví zvířete.
TECHNIKY LOVU
Některé kočkovité šelmy kořist aktivně vyhledávají, jiné se ukrývají a čekají na kolem procházející oběti. Některé druhy používají kombinace obou metod. V každém případě srst skrýtá těmto šelmám maskování. Například pruhování tygra splývá barevně s prostředím vysokých trav a mnohé druhy žijící v lese jsou skvrnité a napodobují tak efekty slunečního světla procházejícího listovím.
Vzdálenost, ve které začne kočkovitá šelma pronásledovat kořist, je různá podle druhu šelmy. Mohutněji stavěné kočky, jako jsou tygři, dávají přednost metodě plížení ke kořisti a poté překvapivému útoku, gepardi vyvíjejí explozivní rychlost až 110km/h a některé malé kočky, např serval, loví ve vysoké trávě a provádějí nenadálé vysoké výskoky jako ,,čertík ve škatulce", aby překvapily a vyplašily kořist.
Kočkovité šelmy loví všechny živočichy, které mohou chytit a přemoci. Velké kočky se specializují na kořist větší než jsou sami a dokážou odtáhnout nebo odnést mrtvé zvíře někam dál, na bezpečné místo, a tam je pak pozřou. Menší kočky vyhledávájí hlodavce a ptáky a některé se brodí vodními toky a chytají tam ryby.
OCHRANA
V současnosti se ochrana kočkovitých šelem nachází v kritickém stavu. V seznamu ohrožených druhů CITES je uvedena celá tato čeleď a některé druhy jsou ohroženy kroticky. V nebezpečí je i levhart, jeden z velkých přežívajících druhů. Hlavním problémem je lov jednak pro kožešiny (během dvanáctého století došlo k velkému zvýšení poptávky po kožešinách), jednak pro použití různých tělních částí šelem v tradičním lékařství (každý rok se pačují ohromná kvanta kostí tygra do Číny, kde se používají při výrobě vína). K snížení početních stavů vede také ničení životního prostředí, neboť kočkovité šelmy vyžadují velké rozlohy k zajištění dostatečných zdrojů potravy. V několika málo oblastech došlo k obratu vůči trendu poklesu populací; početnost pumy, tygra a kočky divoké se tam po zavedení ochranářských opatření slabě zvýšila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kdo se směje na posled ten má dlouhý vedení